تولید گوشت درجه یک شترمرغ در سبزوار

امروزه در سبزوار و دیگر شهرهای خراسان شترمرغ ها با هدف تولید گوشت بصورت گسترده ای پرورش می یابند و بعد از رسیدن به وزن مطلوب گوشت درجه یک و باکیفیتی از آنها فرآوری می گردد.
گوشت شترمرغ یک منبع سرشار از آمینو اسید است که وجود این مواد برای بدن انسان ضروری هستند و با توجه به اینکه بدن ما قادر به ساخت این اسیدهای چرب نیست بنابراین مصرف گوشت شترمرغ ضروری می باشد.
در این راستا امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک این پرندگان عظیم الجثه پرورش می یابند که یکی ازین شهرها سبزوار است.
سبزوار از شهرهای خراسان رضوی بوده و در ایران در خصوص تولید گوشت شترمرغ توانسته است جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد بطوریکه سالانه درصد بسیار زیادی از گوشت شترمرغ موجود در بازار های داخلی را تولید می نماید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تولید گوشت شترمرغ

تولید گوشت شترمرغ در سبزوار اغلب با روش های استاندارد همچون باز، نیمه باز و بسته شکل می گیرد که در این بین یوه بسته و نیمه باز بیشتر از روش های باز مورد توجه قرار گرفته اند.
در این خصوص اکثر شترمرغ هایی که برای تولید گوشت پروار بندی می شوند از نژاد گوشتی و در جنس نر می باشند و از آنجایی که نر ها تولید گوشت بیشتری نسبت به ماده ها دارند، گوشت زیادی ازین مراکز تولید و توزیع می گردد.
در پرورش شترمرغ های گوشتی ملاک های مختلفی وجود دارند که کیفیت گوشت را دستخوش تغییر می کنند و مهم ترین عامل تغذیه است به بیانی دیگر تغذیه و جیره های غذایی بالانس شده این طیور در حد زیادی کیفیت گوشت را بهتر می کند و بعد از تغذیه شیوه پرورش حائز اهمیت هستند بدین صورت که در روش بسته و نیمه باز تولید گوشت بیشتر تحت کنترل است و علاوه بر آن جوجه ها می توانند با درصد کمی از مرگ و میر رشد یابند اما این روش ها هزینه های اضافی زیادی در پی دارد مثل هزینه ساخت سرپناه و حصار.
روش باز هم از نظر تولید گوشت مناسب است و شترمرغ ها می توانند در مراتع بصورت طبیعی رشد یابند و هزینه مربوط به پرورش و نگهداری و تغذیه کمی در این روش صرف می شود اما از کنترل خارج هستند و باید افراد زیادی را برای گرفتن طیور استخدام کرد که هریک هزینه های خاصی دارند به همین خاطر امروزه بیشتر مراکز پرورشی سبزوار از دو روش اول یعنی نیمه باز و بسته در راستای تولید گوشت استفاده می کنند و گوشتی درجه یک به بازار وارد می سازند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما